Wentylacja tak samo ważna jak ogrzewanie?

zlecić byle komu.Projekt jest ważnyPrzy budowie nowego budynku projekt jest najważniejszy. Jednak wcale nie chodzi tutaj o jego wygląd z zewnątrz czy w środku, chodzi o konstrukcję i rozkład wszystkich niezbędnych elemen

Wentylacja tak samo ważna jak ogrzewanie? wentylacja gdańsk
Przy dobrze zrobionej instalacji cieplnej i wentylacyjnej biurowiec nie może mieć żadnych problemów z pleśnią czy grzybem. Dlatego jest bardzo ważną rzeczą i nie można jej zlecić byle komu.

Projekt jest ważny

Przy budowie nowego budynku projekt jest najważniejszy. Jednak wcale nie chodzi tutaj o jego wygląd z zewnątrz czy w środku, chodzi o konstrukcję i rozkład wszystkich niezbędnych elementów. Nie można przecież budować domu nie zapewniwszy sobie jakiegoś źródła ogrzewania, prądu czy choćby wentylacji. A jeżeli idzie o wentylacje to warto zrobić ją porządnie, ponieważ może okazać się ważniejsza od ogrzewania.

Jednak co takiego ważnego w naszym domu robi wentylacja. W skrócie doprowadza świeże powietrze do budynku a usuwa te 'zużyte'. Bez niej w budynku mielibyśmy pleśń, wilgoć i kilka innych mniej przyjemnych problemów.


Serwis wentylacji

Przy montażu ekologicznego ogrzewania warto też zatrudnić specjalistę od wentylacji i naprawić ewentualne problemy z tym tematem. Jak wiadomo zła wentylacja powoduje wiele skomplikowanych problemów z całym budynkiem, a nawet zdrowiem ludzi i zwierząt w nim przebywających.

Dobry specjalista najpierw sprawdzi całą instalację wentylacyjną, jej szczelność i wydajność i w razie potrzeby zaproponuje możliwe rozwiązania. Czasami wystarczy podpiąć mały wentylator,a by bardziej wymusić ruch powietrza, innym razem wymiana rury lub jej przedłużenie, albo umiejscowienie jej w innym miejscu.


Efekt komina w Wikipedii

Efekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach o pionowym układzie.

Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego ? zewnętrznego. Wynika z tego, że u podstawy komina w jego wnętrzu ciśnienie jest mniejsze niż na zewnątrz na tej samej wysokości. Ta różnica ciśnień wywołuje przepływ powietrza. Efekt jest tym większy im wyższy komin i większa różnica temperatur. Z tego powodu kominy bywają ocieplane. W przemysłowych kominach o wysokości 100 m, efekt kominowy jest na tyle silny, że u jego szczytu, w ładną, bezwietrzną pogodę, prędkość przepływu powietrza dochodzi do 50-60 km/h. Energia kinetyczna rozpędzonego w kominie powietrza może zostać wykorzystana do produkcji energii elektrycznej. Kominy zbudowane specjalnie w tym celu są nazywane wieżami słonecznymi. Umieszczone w nich turbiny napędzają prądnice wytwarzające prąd.

Jeżeli przez komin będzie wentylowany gaz lżejszy od powietrza, wówczas nie musi być cieplejszy, by wystąpił efekt kominowy. Np. przy zrzucaniu azotu przy separacji tlenu lub spalaniu metanu na pochodniach.

Czasem efekt kominowy stanowi niekorzystne zjawisko, któremu trzeba przeciwdziałać. Np. efekt kominowy w klatkach schodowych wysokich budynków prowadzi do utrudnień w korzystaniu ze schodów. Przeciwdziałanie efektowi kominowemu polega zwykle na wierceniu odpowiedniej liczby otworów wentylacyjnych na całej długości szybu lub przerywaniu długich, pionowych ciągów przegrodami.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kominowy



© 2019 http://marica.lukow.pl/